ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ...

Автор: о. Богдан Котлінський


ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ...



Нині утішительний Дух зійшов на всяке тіло, почавши від збору апостолів. Від них він, за їхньої співучасті, розширив благодать на вірних і запевняє свій могутній прихід у вогнянім вигляді, роздаючи учням мови на піснеспів і славу Божу. Тому, скріпившись у вірі Святим Духом, серцем духовно просвічені, молімось за спасіння душ наших...
(зі стихири на стиховні Вечірні з коліноприклонними молитвами на
св. П’ятдесятницю)

Свято П'ятдесятниці містить у собі подвійне торжество: і на славу Пресвятої Тройці, і на славу Пресвятого Духа, який видимо зійшов на апостолів і уклав новий вічний завіт Бога з людьми.

Назву П'ятдесятниці свято одержало тому, що зішестя Святого Духа на апостолів сталося в старозавітне свято П'ятдесятниці, встановлене в пам'ять про дарування єврейському народові Закону при горі Синай; воно святкувалося в 50-й день після Великодня і припадало на закінчення жнив і збирання плодів, перші з яких приносилися в жертву в храмі. Саме у 50-й день по Воскресінні Ісуса Христа, коли всі учні були зібрані в одній світлиці, раптом зробився шум, «ніби буря раптова зірвалася і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони. І з'явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів». Апостоли виповнилися Духа Святого і стали говорити різними мовами (Дія. 2.1-47).

Зіслання Св. Духа - це наче вінець і печать на ділі спасіння людського роду, що його довершив Божий Син. У дні св. П’ятдесятниці сам Св. Дух помазує апостолів на проповідників Христової науки. Зішестям Св. Духа на апостолів відкрилася довершуюча діяльність третьої особи Пресвятої Трійці, і вчення Ісуса Христа про Триєдиного Бога досягло довершеної ясності і повноти. Подія Зішестя Святого Духа на апостолів вважається офіційним початком Христової Церкви. У дні Зіслання св. Духа родиться і починає діяти Христова Церква. Св. Дух її провадить, просвічує, освячує і оберігає на дорозі правди.

Особливу урочистість додавав святу П'ятдесятниці звичай ранньохристиянської Церкви робити в цей день хрещення оглашенних. У IV ст. Василієм Великим були складені уклінні молитви, що читаються на святковій Вечірні, що з'єднується з Літургією. На цьому богослужінні з колінопреклонінням читаються благальні молитви Василія Великого, в яких ми сповідуємо гріхи наші перед Отцем Небесним і, ради великої жертви Сина Його, благаємо про помилування; просимо також Господа Ісуса Христа дарувати нам Божественного Духа на просвічення і зміцнення душ наших, і, нарешті, молимося за спочилих батьків і братів наших, щоб упокоїв їх Господь у місці світлому, квітучому і спокійному. У цих молитвах ми уповали на поміч Духа Святого, бо тільки Він виведе Церкву Христову на тихі, чисті води Царства Божого. Він випросить усе те, що нам найбільше потрібно для спасіння, тому закликаймо Його до своєї душі й дозвольмо, щоб Він очистив нас від усякої скверни і привів до Небесного Отця.

Можливо, ми не так часто задумуємося над тією правдою, що Дух Святий зійшов не лише на апостолів, але Він також сходить і на нас, і кожного разу, коли ми звертаємося до Нього, Він приходить і дарує нам мудрість, розум, раду, кріпость, знання, побожність та страх Божий. Коли ми того попросимо і коли будемо відкритими до дії Святого Духа в нашому житті, то зможемо побачити Його плоди: ми зможемо любити, радіти, будемо мати мир і сильну віру, виявлятимемо милосердя та лагідність, зможемо бути добрими, терпеливими та стриманими.

У повсякденному житті ми щодня трохи переживаємо це свято, адже кожен день розпочинаємо молитвою-проханням до Духа Святого. Хто ж би не знав цю молитву, яка найбільш урочисто звучить на свято Зіслання Святого Духа, але не менш щиро лине щодня до Бога з наших сердець та уст: "Царю небесний, утішителю, Душе істини…”. Ми щоразу, молячись, просимо Духа Святого: "Прийди і вселися в нас”. Розуміючи свої слабкості та усвідомлюючи свої гріхи, прохаємо Його: "Іочисти нас від усякої скверни”, - бо хочемо спасіння, хочемо жити з Богом. Бо кожен із нас є покликаний до цього, кожен із нас є створений для того, щоб жити у вічному щасті не лише в Небі, але вже тут, на землі.

"Дух Святий – світло і життя, живе джерело духовне; Дух премудрості, Дух розуму; добрий, правий, мудрий, що володіє і очищує гріхи. Він – Бог і той, хто обожнює”. Хай Дух Святий буде з нами своїми дарами, хай у нашому житті щедро виявляються Його плоди.
Категорія: Церква св. Архистратига Михаїла | Додав: paster (21.09.2010)
Переглядів: 826 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *: Email: WWW:
Код *: